banan webhosting
skok na obsah

Pocketpcsoft.cz

PDA aneb užitečný pomocník v každé situaciPDA (Personal Digital Assistant - osobní digitální pomocník) či palmtop je malý kapesní počítač. Původně měly PDA za cíl především pomoci s organizováním času a kontaktů, dnes se však ale jejich možnosti rozšířily, a tak jej dnes můžeme používat i k mnoha jiným věcem.

Kapesní počítače jsou dnes mnohem více než jen elektronickým diářem, který vám nabízí možnost plánování schůzek či úkolů a uložení kontaktních informací o osobách. Všechny tyto funkce jsou základním úkolem každého PDA a spadají pod termín PIM (Personal Information Management). Další velice často používanou funkcí jsou kancelářské aplikace. Soubory, které vytvoříte v těchto aplikacích, je možné velice jednoduše přenést do operačního systému vašeho osobního počítače a naopak.

Ovládání:
PDA Klávesnice se nahrazuje buď rozpoznáváním psaného písma na dotykovém displeji (na který píšete tzv. Stylusem, což je speciální pero) nebo používáním virtuální klávesnice, kdy máte celou klávesnici zobrazenou na části obrazovky PDA a jen ťukáte na jednotlivá písmena.

poznámka: Absence klávesnice není vždy podmínkou. Několik modelů má malou klávesnici přímo dostupnou pod obrazovkou, dnešní modely ji mají třeba šikovně skrytou v těle, která se dá jednoduše vysunout. Případně existuje u některých modelů možnost připojení externí klávesnice.

Operační systémy:
Protože se vlastně jedná o počítače, rovněž i PDA využívají operační systém ne nepodobný těm na PC. Dnes se můžeme setkat s dvěma základními platformami. První z nich je platforma Pocket PC s operačním systémem Microsoft Pocket PC (existující ve verzích 2000, 2002 a 2003). Druhá platforma je odvozená od operačního systému Palm OS 5.x firmy Palm.

poznámka: Posledním z řady používaných systémů je Symbian OS, který se ale využívá především v mobilních zařízeních.

Synchronizace:
Synchronizace je asi nejdůležitější vlastností kapesních počítačů. Představte si, že máte manuálně udržovat aktuální databázi mnoha stovek kontaktů v kapesním počítači a pamatovat na každou změnu provedenou ve Vašem adresáři na stolním PC. Právě tento problém řeší synchronizace dat, prostě připojíte kapesní počítač k počítači osobnímu a pomocí programového vybavení (programy ActiveSync pro Pocket PC či HotSync pro Palm) se oboustranně aktualizují změny provedené během práce na PC i na PDA. Takto můžete snadno udržovat své kontakty, úkoly a třeba i emaily v obou počítačích aktualizované.

Mobilita:
Pokud potřebujete mobilní datovou komunikaci, je PDA v kombinaci s mobilem poměrně snadno dostupným a velmi praktickým řešením - před využitím některého z typů datových přenosů v síti GSM (CSD, HSCSD či GPRS), je ale nutné PDA propojit s mobilním telefonem, ať již přes kabel, bezdrátové IrDA nebo Bluetooth.

poznámka: Exitují i přímo kombinované typy PDA s mobilem, kdy díky tomu potřebujete jediný přístroj k připojení internetu.

created by banan.cz

created by banan.cz