banan webhosting
skok na obsah

Pocketpcsoft.cz

PDA a jejich hlavní rozdílyPokud vás předchozí článek zaujal, dnes si povíme něco více o odlišnostech jednotlivých PDA přístrojů. Na trhu dnes existuje velké množství modelů nabízejících nejrůznější možnosti a služby. V tomto článku si projdeme základní rozdílové rysy jednotlivých typů.

Nejprve zmíním co je společné (nebo by aspoň mělo být) pro všechna PDA a tím je funkce organizéru. Má nám pomáhat se správou schůzek, kontaktů a úkolů případně i elektronické pošty. Samozřejmě k tomu přistupuje synchronizace těchto údajů se systémem na stolním počítači.

Klávesnice:
První důležitý rozdíl se týká hardwarové části a sice klávesnice. Řekli jsme si, že se PDA ovládá stylusem a dotekovou obrazovkou, ale i přesto vznikaly (a vznikají) modely, které napevno obsahují miniaturní klávesnice. Otázka tedy zní, zda vyžadujete klávesnici či nikoliv. Výhody klávesnice jsou nesporné - přece jen "psaní" na klávesnici je výrazně rychlejší a přesnější, hlavně pokud cestujete a píšete v dopravních prostředcích, kde něco napsat či zaznamenat stylusem není příliš snadné. Na druhou stranu právě díky klávesnici mají přístroje větší velikost a vyšší hmotnost a neposlední řadě i menší display. Pokud je ale klávesnice pro vás - i přes větší rozměry - nutná, připadají pro vás do úvahy starší Psiony, HP Jornady řady 700, některé přístroje Sony.

poznámka: Ještě je tu samozřejmě možnost dokoupit externí klávesnici. Tu pak můžete nosit v kapse a v případě potřeby připojit přes kabel, IrDA nebo Bluetooth a pracovat s ní. Jedná se sice o poměrně nákladnou investici, ale tyto klávesnice mají tu výhodu, že jejich velikost umožňuje zužitkovat zkušenosti z psaní na PC, což se o dvouprstém diářovém ťukání na klávesy velikosti kalkulačkového tlačítka rozhodně říct nedá. Externí klávesnice mají důležitou výhodu - pokud ji nepotřebujete necháte ji prostě doma a vezmete si pouze PDA.

Platforma:
Dalším a asi nejdůležitějším rozdílem (tentokrát softwarovým) je výběr platformy. Už jsme se onich zmínili, teď si nastíníme základní rozdíly. V současné době existují dvě hlavní platformy kapesních počítačů - Pocket PC a Palm. Ještě existuje samozřejmě všudypřítomná Linux verze, ale není zrovna snadné s ní pracovat a rovněž počet zařízení k dostaní pro tuto platformu není nijak velký.

Pocket PC – operační systém od společnosti Microsoft, který v současné době existuje ve verzích Pocket PC 2000, 2002 a 2003. Dnes se již prodávají výhradně modely s barevným displejem (původně 256 přes 4096 až po dnes běžných 65536 zobrazitelných barev), přičemž rozlišení displeje je zde standardně 240 x 320 pixelů, ale už objevují i lepší kousky s rozlišením VGA, tedy 480 x 640. Všechny kapesní počítače s operačním systémem Pocket PC mají standardně zabudovanou podporu multimédií (mikrofon, reproduktor i stereo výstup) a dají se tedy využít pro přehrávání zvuku či naopak jeho záznam. Obrovskou výhodou je zde značná podobnost s operačním systémem Windows, který je dobře známý uživatelům stolních počítačů. U Pocket PC je také častěji k vidění více slotů pro paměťové karty, prakticky výhradně v kombinaci CompactFlash + SecureDigital či miniSD.

Palm – tato platforma využívá operační systém Palm OS od stejnojmenné firmy Palm, Inc (nejnovější verze Palm OS 5.x). Většina modelů má v současné době barevný displej, rozlišení variuje od 160 x 160 přes 320 x 320 až po 320 x 480 pixelů. Co se týče podpory multimédií, lze obecně říci, že jak se Pocket PC připodobnila Palmům velikostí, tak zase naopak Palm OS přístroje srovnaly s Pocket PC krok na poli multimédií a zvuku. Na rozdíl od Pocket PC ale není pravidlem, že u přístroje nalezneme vždy mikrofon, reproduktor i stereo výstup. Až na výjimky podporuje naprostá většina Palm OS mašinek pouze jeden typ paměťových médií. Zásadní výhodou Palmů je oproti Pocket PC mnohem nižší cena lowend modelů.

poznámka: SecureDigital sloty u Palm OS i Pocket PC dnes obvykle podporují tzv. SDIO, tedy Secure Digital Input/Output, což není nic jiného, než možnost používat externí komponenty v SD slotu - GPS, FM rádia, Wi-Fi atd.

Univerzální zařízení:
Asi poslední odlišností (kterou ale mírně stírají výše zmíněné SDIO sloty) jsou další funkce zařízení. Existují dvě hlavní varianty a sice:

PDA s komunikátorem - je takové PDA, které umožňuje příjem GSM signálu a má slot pro SIM kartu a může fungovat zároveň jako mobilní telefon, což je vcelku praktické.

PDA s GPS - podporující satelitní navigaci a rovněž příjem určené signálu. Díky operačnímu systému není instalace programu pro GPS problém.

poznámka: Samozřejmě existuje maximalní kombinace PDA+GSM+GPS, která dokáže být v jediném přístroji naprosto nepřekonatelným pomocníkem. Bohužel za takové modely se platí nemalé částky.

created by banan.cz

created by banan.cz