banan webhosting
skok na obsah

Pocketpcsoft.cz

Koupě PDA a první krokyVýběr PDA nechám dle předchozího článku na vás. V tomto článku se seznámíme s prvními kroky po koupi PDA. Po vybalení veškerého příslušenství z krabice tak můžeme postupně začít se seznámením s naším novým pomocníkem.

Energie & synchronizační kolébka:
Asi první věc na řadě bude zajištění napájení. PDA si podle typu baterie můžeme rozdělit do dvou skupin - na modely s akumulátorem vyměnitelným a ty s akumulátorem integrovaným. V případě, že je akumulátor vyměnitelný, je nutné jej většinou do PDA nejprve vložit, protože v dodávce bývá balen samostatně. V případě kapesních počítačů jsou dnes používány LiIon/LiPol akumulátory. Před prvním použitím se doporučuje akumulátor nejprve plně nabít. Samotné nabíjení se provádí povětšinou v synchronizační kolébce, případně je možné nabíjet přímo připojením dobíjecího kabelu do kapesního počítače.

poznámka: některé modely PDA nemají na těle nabíjecí port, takže při nabíjení jste odkázání pouze na kolébku, což zamrzí zejména v případě, že často cestujete a nechcete s sebou kolébku vozit s sebou.

Dalším nutným krokem je připojení kolébky, která je vyrobena buď s konektorem USB (většina novějších modelů) či konektorem RS 232 (starší modely). Do kolébky je také nutné připojit napájecí zdroj, a to buď přímo do ní samotné nebo do vývodu u USB či RS 232 konektoru, což je mnohem efektivnější řešení, neboť vám nezavazí na stole další kabel.

poznámka: U některých modelů se kolébka nedodává a pro synchronizaci slouží pouze datový kabel. Dobíjení se pak provádí samostatnou nabíječkou.

Nastavení:
Po zapnutí kapesního počítače (obvykle dobře viditelným knoflíkem) musíme provést několik důležitých úkonů. Jako první budete muset provést kalibraci dotekového displeje. V průběhu kalibrace musíte ťuknout stylusem do předem definovaných míst zobrazených na displeji. Kapesní počítač si posléze na základě údajů o zobrazené poloze a poloze doteku pera sám nastaví potřebné údaje.

Taktéž je nutné nastavit údaje o časové zóně a jiné nastavení jako hlavní jazyk, způsob zobrazování času atp. Nakonec ještě zadáte aktuální údaje o čase a datu a můžete pokračovat dále.

V tomto okamžiku již máte zapnutý kapesní počítač, kolébku či datový kabel připojený k Vašemu stolnímu počítači a čeká Vás instalace synchronizačního programu. Taktéž musíte nainstalovat program se kterým budete synchronizovat data v kapesním počítači.

V případě operačního systému Palm OS se k synchronizaci dat používá program HotSync, který budete nejčastěji synchronizovat s programem Palm Desktop (instaluje se zároveň s HotSyncem). Palm Desktop obsahuje informace o Vašich schůzkách, kontaktech, úkolech. Pro synchronizaci emailů je potřeba vybrat program, se kterým bude HotSync během synchronizace komunikovat (MS Outlook, MS Outlook Express, MS Exchange, Lotus cc:Mail, Eudora).

U platformy Pocket PC slouží k synchronizování dat program ActiveSync a zároveň s ním dostanete také aktuální verzi programu MS Outlook, který Vám poslouží jak pro správu PIM, tak i elektronické pošty.

Nyní provedeme samotnou synchronizaci. Během ní dojde k sehrání dat mezi systémem ve stolním počítači (Palm Desktop, MS Outlook či Lotus Notes) a vaším kapesním počítačem. Máte-li ve zmíněných programech větší množství dat, synchronizace může samozřejmě chvíli trvat. V případě, že jste již do PDA nějaké kontakty, úkoly, schůzky atd. zadali, není na škodu po první synchronizaci ověřit, zda nedošlo k tzv. zdvojení záznamů, tedy situaci, kdy se záznam na počítači i v PDA chybně vyhodnotí jako dvě různé věci, což skončí zdvojeným zápisem na PDA i na desktopu.

created by banan.cz

created by banan.cz