banan webhosting
skok na obsah

Pocketpcsoft.cz

Palm OS vs. Windows mobileV tomto článku si vyjasníme někdy poněkud neprůhlednou situaci na poli mobilních PDA zařízeních. Ze všech názvů, se kterými člověk při výběru či nákupu PDA může přijít do styku, jmenujme PDA, Handheld, Palm, pocketPC a někdy i jiné možné i nemožné kombinace zkratky, ať už označování přímo modelovou řadou přístroje nebo jen právě např. operačními systémy. Proto jak je v nadpisu uvedeno, nejedná se (krom technických výjimek u starších modelů) o nějaký výrazný rozdíl ve zpracování či výhodách nebo nevýhodách, ale právě pouze k rozdílům operačních systémů, které dané PDA využívá.

Poznámka: Symbian OS zde nebude zmíněn vzhledem k jeho nízké četnosti zastoupení v řadách PDA.

Palm OS
je operační systém společnosti Palm inc., využívající grafické rozhraní a intuitivní a jednoduché ovládání určený pro PDA a komunikátory. Nabízí podporu dotykového displeje, multimédií, práci s paměťovou kartou a konektivitu IrDA, Bluetooth a Wifi. Jeho výhodou jsou nízké nároky na výkon, paměť a rychlost. Nevýhodou však bylo, že mohla být spuštěna pouze jedna aplikace v reálném čase. Od verze 5 umožňuje PalmOS spustit jednu až dvě aplikace jako rezidentní, což už umožňuje práci jiných programů na pozadí.

Základní aplikace: Kalendář, Kontakty, Úkoly, Poznámky, DocumentsToGo (balíček nástrojů obsahující tabulkový editor, nástroj pro psaní a nástroj pro prezentace, je kompatibilní s Microsoft Office a Adobe Reader), VersaMail (poštovní klient), Real Player (obecný přehrávač především real formátu), Kinoma Player (přehrávač videí), Pocket Tunes (přehrávač audio a stream internetových souborů), Kalkulačka, Blazer (webový prohlížeč)

Nejrozšířenější zařízení: ze starších jmenujme modely série Visor (Felixe, Edge a Platinum) a novější a proslulejší sérii s označením Palm (např. i705, III nebo moderní Tungsten) a také modely Treo (180 – 600)

Poznámka: nejnovější modely Treo již používají jako operační systém Windows mobile.

Windows mobile
je operační systém společnosti Microsoft, využívající grafické rozhraní a ovládání velice podobné operačnímu systému Windows určený pro PDA a komunikátory. Nabízí podporu dotykového displeje, multimédií, práci s více typy paměťových karet a konektivitu IrDA, Bluetooth a Wifi a nově i EDGE. Jeho výhodou je poměrně známe a rozšířené intuitivní ovládání a široká podpora programů. Nevýhodou jsou vyšší nároky na operační paměť a procesor a také hlavně u starších verzí neoptimalizovaná API a samotná rychlost systému..

Základní aplikace: Kalendář, Kontakty, Úkoly, Poznámky, Microsoft office mobile (obsahuje Word Mobile, Excel mobile a Powerpoint mobile), Outlook mobile (poštovní klient), Windows media player mobile (multimediální přehrávač – aktuálně nejvyšší verze je 10), MSN mobile (standardní komunikátor), Internet explorer mobile (webový prohlížeč), Prohlížeč obrázků, Kalkulačka, Editor registru.

Nejrozšířenější zařízení: ze starších jmenujme například smartphony jako MMO2 XDA a MDA II (kodové označení Himalaya a Wallaby), Acer série „n“ a novější „c“ (n30 – c531), Asus modely „P“(např. P525 či P535) a modely FSC (Fujitsu-Siemens) řady LOOX (nejnovější modely „T“ např. T830)

Co tedy říci závěrem? Pokud se podíváme na srovnání, vidíme že Palm OS a Windows mobile jsou co se programové nabídky týče vyrovnaní soupeří a oba zvládají všechny záležistosti pro PDA podstatné. Nicméně pravděpodobně díky masovějšímu nástupu PDA a jiných komunikátorů je hlavně díky podobnosti a kompatibilitě s Windows Palm OS zatlačován do pozadí a optimalizovaný Windows mobile dnes prakticky najdeme v každém novějším zařízení.

created by banan.cz

created by banan.cz